vajinismus egzersizleri

Vajinismusun nedenlerinden kavil eden hekimler, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu ifade eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan cinsî fonksiyon bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden sözcük eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler seksüel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide bir kez süre her şey yolunda gidiyor. tüm olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği mevsim bayan korkuyor, endişeleniyor çok kritik kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor ve cinsel ilişki olmasına icazet etmiyor veya bunun azıcık henüz ileri sadece aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” niteleyerek konuştu.

Bu durumun müşterek anatomik bozukluktan değil, ruhsal eş durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin gülmeyen korkuları okunuşu kaygıları oluyor. aynı ürkü atak durumu yaşıyorlar” diye konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sağlam çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi geleneksel toplumlarda çok henüz uygun görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın amacıyla ‘aman durgun yapma, aman bununla alakalı tek şey duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri laf konusu. bayan evlilik çağına genişliğinde ‘kendimi korumalıyım’ niteleyerek düşünüyor. yayımcı evlendikten sonrası özgü bununla birlikte fazla toplumumuzda farklı bölgelerde farklı gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsel ilişkiye gireceksin, arz yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. henüz önce ‘aman bacağını açma, aman eteklik giydin çok dikkat et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. bağımlı kadın yıllarca bu kızlık zarını vikaye etmek üzere programlanmış yalnızca o sıra bu söylenenle birlikte bir değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu eziyet yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, sosyal baskının sayılmazsa yaşanan cinsel tacize uğrayan, böyle birleşik deneyimi çevresinden duyan, zararlı cinsel münasebet hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsel danışmanlık terapisi ile mümkün olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle spontane geçen ancak keyfiyet değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman evet da vajinismus probleminden sonra seksüel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu mevsim çiftlerdeki sorunun yetişkin yalnız kısmını çözüyor. Burada genital organ nedir, cinsî ilişki nedir, kızlık zarı nasıldır, kızlık zarı kanar mı, neden internet sitesi gibi kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla alakalı çok hata ve eksik bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk şeb erdenlik zarım çok yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, işte beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ diye korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri gerçek değil. Biz bunlarla alakalı yakın bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını nasıl ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen parmak egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda tek psikolog ya da müşterek psikiyatristten iane almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu sağaltım sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle hep beraber gezmek istiyoruz. zira vajinismus çiftin yanında çözmesi gereken bir kez durumdur. yegâne başına kadının durumu hiçbir mevsim değildir. mutlak erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz nesne yanında olsun, bunu birlikte çözeceklerine üzerine eşine her dönem yanında olacaklarına üzerine cesaret versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus egzersizleri”

Leave a Reply

Gravatar