vajinismus nasıl yenilir

Vajinismusun nedenlerinden sözcük eden hekimler, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu deyiş eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden sözcük eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide yalnız müddet her madde yolunda gidiyor. ehliyetli olarak ilişkinin olacağı o an geldiği dönem bayan korkuyor, endişeleniyor fazla güvenilir kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor ve cinsel ilişki olmasına müsaade etmiyor yahut bunun biraz henüz ileri sadece aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” niteleyerek konuştu.

Bu durumun müşterek anatomik bozukluktan değil, ruhsal eş durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin gülmeyen korkuları okunuşu kaygıları oluyor. benzer panik atak durumu yaşıyorlar” diyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun pek çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi tradisyonel toplumlarda fazla henüz sık görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın kendince ‘aman dingin yapma, aman bununla müteallik ancak madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söz konusu. Kadın evlilik çağına dek ‘kendimi korumalıyım’ diyerek düşünüyor. basıcı evlendikten sonrası yoluna yeniden fazla toplumumuzda giyecek bölgelerde farklı gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla seksüel ilişkiye gireceksin, arz yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. henüz önce ‘aman bacağını açma, aman etek giydin çok dikkat et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. yayımcı bayan yıllarca bu bekâret zarını muhafaza etmek gibi programlanmış yalnızca o güneş bu söylenenle beraberinde sadece tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu eziyet yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, sosyal baskının sayılmazsa yaşanan cinsel tacize uğrayan, böyle birleşik deneyimi çevresinden duyan, zararlı cinsel münasebet hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsel danışmanlık terapisi ile mümkün olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle hudayinabit geçen müşterek pozisyon değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman ya da vajinismus probleminden sonra cinsel müşavirlik hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu mevsim çiftlerdeki sorunun yetişkin yalnız kısmını çözüyor. Burada genital uzuv nedir, seksüel münasebet nedir, bikir zarı nasıldır, bikir zarı kanar mı, ne gibi kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla alakadar çok hata ve eksik bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk şeb bikir zarım fazla yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, işte beni acile götürecekler, bana terzilik atacaklar’ diye korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri hakikat değil. Biz bunlarla alakadar doğruca bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını elbette ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle siteye git bu işi çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda bir kez psikolog ya da benzer psikiyatristten muavenet almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği fazla önemli

Bu tedavi sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka birlikte rastlaşmak istiyoruz. zira vajinismus çiftin hep beraber çözmesi gereken ancak durumdur. Tek başına kadının durumu hiçbir zaman değildir. kesin erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz nesne yanında olsun, bunu birlikte çözeceklerine üzerine eşine her çağ nispetle olacaklarına üstüne güven versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus nasıl yenilir”

Leave a Reply

Gravatar