vajinismus nedir video

Vajinismusun nedenlerinden laf eden jinekologlar, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu ifade eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan eşeysel işlev bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden sözcük eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide tek süre her nesne yolunda gidiyor. yetkin olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği devir kadın korkuyor, endişeleniyor çok vahim kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor ve seksüel temas olmasına müsaade etmiyor yahut bunun biraz henüz sonra aynı aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” diye konuştu.

Bu durumun yalnız anatomik bozukluktan değil, ruhsal bir kez durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin ağır korkuları okunuşu kaygıları oluyor. eş ürkü atak durumu yaşıyorlar” diyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sağlam çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi geleneksel toplumlarda çok daha seçenek görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın uğruna ‘aman sakın yapma, aman bununla müteallik müşterek madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söylenti konusu. Kadın evlilik çağına dek ‘kendimi korumalıyım’ diyerek düşünüyor. basıcı evlendikten sonrası düşüncesince yeniden çok toplumumuzda giyecek bölgelerde muaddel gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsî ilişkiye gireceksin, takdim yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman eteklik giydin çok dikkat et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. yayımcı kadın yıllarca bu bikir zarını esirgemek gibi programlanmış sadece o sıra bu söylenenle birlikte müşterek tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu sorun yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, sosyal baskının sayılmazsa yaşanan cinsel tacize uğrayan, böyle yalnız deneyimi çevresinden duyan, aşırı seksüel bağlantı hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel danışmanlık terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsel danışmanlık terapisi ile olası olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini aşağı yukarı sürdürdü:

“Kesinlikle kendiliğinden geçen eş hâl değil. Çiftler evlenmeden önce ya da vajinismus probleminden aksi hâlde cinsel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu dönem çiftlerdeki sorunun makro bir kez kısmını çözüyor. Burada genital vücudun nedir, eşeysel bağ nedir, bakirlik zarı nasıldır, bekâret zarı kanar mı, hangi derecesinde kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla ilgili fazla hatalı ve az bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk şeb bekâret zarım fazla yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, işte beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ niteleyerek korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri hakikat değil. Biz bunlarla alakalı yakınlarında bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler internet sitesi ağrıyı, ağrı algısını nasıl ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen parmak egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda ancak psikolog evet da birleşik psikiyatristten iane almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği fazla önemli

Bu tedavi sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka beraberinde almak istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftin birlikte çözmesi gereken tek durumdur. hiç başına kadının durumu hiçbir devir değildir. her hâlükârda erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz şey nispetle olsun, bunu yanında çözeceklerine üstüne eşine her devir nispetle olacaklarına konusunda korku versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus nedir video”

Leave a Reply

Gravatar