vajinismus nedir video

Vajinismusun nedenlerinden söz eden hekimler, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu ifade eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan eşeysel işlev bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden güfte eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler eşeysel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide eş müddet her nesne yolunda gidiyor. Tam olarak ilişkinin olacağı o an geldiği vakit kadın korkuyor, endişeleniyor fazla sağlam kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu eşeysel bağ olmasına icazet etmiyor yahut bunun biraz daha ileri ancak aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” diyerek konuştu.

Bu durumun eş anatomik bozukluktan değil, psikolojik tek durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin gerçek korkuları okunuşu kaygıları oluyor. aynı panik atak durumu yaşıyorlar” niteleyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sert fazla sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi tradisyonel toplumlarda fazla daha yerinde görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan göre ‘aman durgun yapma, aman bununla müteallik müşterek madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söz konusu. Kadın evlilik çağına büyüklüğünde ‘kendimi korumalıyım’ niteleyerek düşünüyor. Tabi evlendikten sonrası kendince yeniden çok toplumumuzda çeşitli bölgelerde çeşitli gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsî ilişkiye gireceksin, arz yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman eteklik giydin çok dikkat et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. yayımcı bayan yıllarca bu bikir zarını tehlikeden üzere programlanmış yalnızca o gündüz bu söylenenle yanında tek tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu problem yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, içtimai baskının dışında yaşanan seksüel tacize uğrayan, hakeza eş deneyimi çevresinden duyan, tehlikeli seksüel ilişki hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel danışmanlık terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin seksüel müşavirlik terapisi ile olabilir olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle kendiliğinden geçen tek durum değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman evet da vajinismus probleminden aksi hâlde cinsel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu mevsim çiftlerdeki sorunun makro müşterek kısmını çözüyor. Burada genital organ nedir, eşeysel bağ nedir, bekâret zarı nasıldır, bekâret zarı kanar mı, nasıl denli kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla ilgili fazla yanlış ve natamam bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk vajinismus tedavisi ankara gece erdenlik zarım çok yırtılacak, çok kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, aha beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ sanarak korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri sahici değil. tığ bunlarla müteallik doğruca bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını elbette ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu işi çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda bir kez psikolog evet da bir psikiyatristten iane almaktan da fayda var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu iyileştirme sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle birlikte bakmak istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftin beraberinde çözmesi gereken yalnız durumdur. hiçbir başına kadının durumu hiçbir vakit değildir. her hâlde erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz nesne nispetle olsun, bunu beraberinde çözeceklerine dair eşine her mevsim yanında olacaklarına dair yüreklilik versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus nedir video”

Leave a Reply

Gravatar